تعاریف تهویه صنعتی -اصطلاحات (Definitions) مهم در صنعت تهویه بخش ۱

دفتر فروش: ۶۶۹۰۱۲۹۹-۰۲۱

در این مقاله سعی داریم تا با با تعاریف تهویه صنعتی آشنا شویم . یاد گیری تعاریف تهویه صنعتی در یادگیری تهویه صنعتی بسیار را مهم و کلیدی می باشد. تعاریف تهویه صنعتی بسیار گسترده می باشد که ما در این مقاله تعاریف مهم را گرد آوری کرده ایم .

تعاریف تهویه صنعتی

 

بخار : شکل گازی مواد است که معمولا در حالت جامد و یا مایع بوده و ممکن است با۱)  افزایش دما و یا ۲) کاهش فشار به حالت گازی تغییر شکل می دهد.

گازها : سیالات بدون شکلی که در دما و فشار معمولی تمایل دارند تا تمام فضا را به صورت یکنواخت اشغال کنند.

میست : قطرات بسیار ریز که در دما و فشار عادی به صورت مایع هستند .

دمه : ذرات جامد ریز ناشی از تراکم شدن بخارات مواد جامد

آئروسول(سوسپانسیون): ترکیبی از ذرات جامد و یا معلق در هوا. قطر این ذرات از ۰٫۱ تا ۱۰۰ میکرومتر تغییر می کند و همچنین این امکان وجود دارد که این ذرات از ۰٫۱ میکرون نیز کوچک تر باشند. مه و دود و گرد و غبار از آئروسل ها هستند.

دود : سوسپانسیون ذرات، معمولا این ذرات به صورت جامد در هوا هستند این ذرات معمولا بر اثر احتراق و یا تصعید به وجود می آیند.

گرد و غبار: ذرات ریز جامد که از طریق خرد شدن ذرات بزرگ تر در حین فرایندهایی مانند : آسیاب کردن ، مته کردن ، انفجار ، شکستن، بیل زدن، الک کردن، جابه جایی، جارو کردن و … به وجود می ایند و در هوا منتشر می شوند.

 

اینچ آب : فشاری معادل ارتفاع یک اینچ آب

فشار استاتیک : فشار پتانسیلی موجود در همه جهات در یک سیال در حال سکون. در سیال های در حال حرکت فشار استاتیک معمولا در جهت عمود بر مسیر حرکت اندازه گیری می شود. فشار استاتیک معمولا بر حسب اینچ آب نشان داده می شود.

فشار بخار : فشار ناشی از وجود یک بخار. اگر یک بخار در بالای مایع به گونه ای محبوس شود که بتواند در بالای مایع خود تجمع یابد و دما ثابت نگه داشته شود، فشار به حد ثابت خود که فشار بخار و یا فشار حداکثر نامیده می شود نزدیک می شود. فشار بخار اشباع فقط به دما و مایع بستگی دارد.

فشار سرعت : فشار جنبشی لازم در جهت جریان برای به حرکت درآوردن سیال از حالت سکون به سرعت معین

فشار کل: عبارت است از : جمع جبری فشار استاتیک و فشار سرعت. فشار استاتیک ، فشار سرعت و فشار کل بر حسب اینچ آب بیان می شوند.

فشارسنج(مانومتر): وسیله اندازه گیری فشار

 

توان ایده آل : توان تئوریکی که در شرایط ایده آل ( بدون احتساب هیچ گونه افت) یک فن . به عبارت دیگر توان یک فن در صورتیکه که راندمان فن ۱۰۰% باشد.

توان واقعی :توان حقیقی مورد نیاز فن که شامل افت انرژی در فن می باشد. توان واقعی را تنها با آزمایش هواکش می توان به دست آورد. باید دقت داشته باشید که توان حقیقی شامل افت بین موتور و هواکش نمی شود.

 

سرعت انتقال : مینیمم سرعتی که برای انتقال هوای الوده در کانال نیاز است

سرعت شکاف : میزان جریان خطی هوای آلوده عبوری از دهانه شکاف، این سرعت بر حسب فوت بر دقیقه بیان می شود.

سرعت ربایش : سرعت جریان هوای لازم در هر نقطه از دهانه هود و یا مجرا ، برای غلبه بر جریان های مخالف و گرفتن هوای آلوده و مکیدن آن به داخل هود و مجرا

 

رطوبت مطلق: وزن بخار آب موجود در واحد حجم هوای خشک واحدها اندازه گیری : پوند بر فوت مکعب  و یا  گرم بر سانتی متر مکعب

رطوبت نسبی : نسبت فشار نسبی واقعی بخار آب در یک فضا، به فشار اشباع آب خالص در همان دما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *